Drodzy Czytelnicy!
Serdecznie witam Państwa na łamach noworocznego wydania naszego dwumiesięcznika. Bieżący rok obfitował w wiele wydarzeń. Ostatni kwartał zamknęły m.in. II edycja Konferencji Protetycznej w Pabianicach i kolejna edycja konferencji organizowanej przez Poznański oddział PTTD – tym razem w Opalenicy. Relacje z wymienionych wydarzeń, i nie tylko, odnajdą Państwo w dziale „Z kraju i ze świata”.
Rok 2019 zapowiada się równie ciekawie. Już na początku marca odbędzie się kolejny Zjazd Techników Dentystycznych w Szklarskiej Porębie, następnie odbędą się targi IDS w Kolonii (12-16 marca) i targi Krakdent w Krakowie, które wyjątkowo będą miały miejsce w pierwszej połowie kwietnia (11-13 kwietnia). Już teraz serdecznie zapraszam do udziału w tych wydarzeniach. Ich przebieg będzie można śledzić na naszych łamach oraz stronach internetowych.
Serdecznie zapraszam do lektury bieżącego wydania, w którym odnajdą Państwo: dwie fotorelacje z zakresu zastosowania i wykonania protez typu overdenture, przegląd materiałów termoplastycznych oraz pracę z zakresu
wykonawstwa aparatów grubołukowych.
Na koniec pragnę Państwu złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i nowego roku. Oby ten czas dla nas wszystkich był okazją do odpoczynku, a rok 2019 przyniósł same sukcesy.
prof. dr hab. inż. Leszek Klimek
W artykule przedstawiono projektowanie protez szkieletowych w oparciu o komputerowe systemy CAD/CAM na przykładzie oprogramowania InLab firmy Dentsply Sirona.
Artykuł przedstawia etapy wykonania koron i mostu na podbudowie metalowej w górnym łuku zębowym przy użyciu techniki CAD/CAM oraz tradycyjnego licowania ceramiką dentystyczną.
Artykuł przedstawia wykonanie protezy typu overdenture na 5 implantach połączonych belką retencyjną.
Mikrodoncja jest zaburzeniem zębowym często występującym w praktyce lekarza dentysty ze względu na estetyczne problemy pacjenta. Leczenie ma na celu poprawę estetyki zębów, co stanowi szereg wyzwań wymagających podejścia wielodyscyplinarnego. W artykule przedstawiono rehabilitację protetyczną u pacjenta ze zlokalizowaną mikrodoncją.
W pracy przedstawiono właściwości, wskazania i przeciwwskazania do stosowania adhezyjnych mostów kompozytowych wzmacnianych włóknem szklanym.Opisano wybrane przypadki z własnej praktyki, a także zaprezentowano dokumentację fotograficzną leczonych pacjentów.
Artykuł przedstawia rekonstrukcję funkcji żucia z wykorzystaniem w pełni przykręcanej odbudowy wykonanej z tlenku cyrkonu na bazach tytanowych w zasięgu 16-26, opartej na 6 implantach.
Celem pracy jest przedstawienie zastosowania oraz sposobu doginania łuku Goshgariana, a także jego różnych modyfikacji i łuków do ekspansji quad helix i bihelix. Są one szeroko stosowane w praktyce ortodontycznej jako aparaty stałe grubołukowe.
Artykuł przedstawia opis właściwości i zastosowania materiałów termoplastycznych w protetyce.
Przeprowadzone badania laboratoryjne miały określić najkorzystniejszy sposób przygotowania powierzchni dentystycznego stopu chromowo-kobaltowego w celu uzyskania jak najlepszego połączenia z tworzywem akrylanowym.